Prawdopodobnie nowe kleszcze w Polsce. Mogły przenieść go myszy. Haemaphysalis concinna to gatunek przenoszący groźne choroby

Author

Categories

Share

Nowe kleszcze dotarły do Polski. Mowa o niebezpiecznym gatunku Haemaphysalis concinna. Ten kleszcz przenosi szereg chorób takich jak np. kleszczowy tyfus syberyjski. Jest to już 19. reprezentant gatunku kleszczy w Polsce. Jego obecność to poniekąd również efekt globalnego ocieplenia. Do tej pory kleszcz występował w Europie na terenie Grecji, Hiszpanii, czy Chorwacji. Wiele wskazuje na to, że do Polski przyniosły go myszy z Niemiec

Nowe kleszcze w Polsce. Przyniosły je myszy?

Nowe kleszcze pojawiły się w zachodniej Polsce i jak informują naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego mogły zostać przyniesione przez myszy z Niemiec. Pojawienie się nowego gatunku kleszcza: Haemaphysalis concinna to efekt globalnego ocieplenia. Do tej pory ten kleszcz występował najczęściej na terenie:

 • Azji Centralnej,
 • Europy w krajach takich jak Chorwacja, Grecja, czy Hiszpania.

Parę lat temu jego obecność została stwierdzona również w Austrii oraz w Niemczech. Pojawienie się nowych kleszczy zostało wykryte w czasie badań przeprowadzonych we wsiach Słonin i Nowy Młyn w województwie wielkopolskim. Naukowcy złapali 106 myszy i nornic. Z ich sierści wyciągnięto 1500 kleszczy, z czego 427 okazało się nowymi przybyszami – informuje serwis Wirtualna Polska.

Nowy gatunek kleszcza: Haemaphysalis concinna

Haemaphysalis concinna to nowy gatunek kleszcza w Polsce. Naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego nie ustalili w jaki sposób znalazł się w naszym kraju. Przypuszcza się, że kleszcze do Polski przyniosły:

 • myszy,
 • małe ssaki.

Nowy kleszcz przenosi szereg groźnych chorób. Wśród nich:

 • odkleszczowe zapalenie mózgu,
 • tularemia, wywoływana przez bakterie przenoszone przez kleszcze,
 • kleszczowy tyfus syberyjski.

Pojawienie się tych kleszczy w Polsce związane jest ze zmianami klimatycznymi. Ocieplający się klimat stwarza korzystne warunki do życia dla kleszczy.

Jak chronć się przed kleszczami?

 1. stosuj środki przeciw kleszczom
 2. do lasu ubieraj spodnie z długimi nogawkami
 3. ubieraj wysokie buty, czapkę i długi rękaw
 4. po powrocie do domu weź prysznic

Źródło: dziennikzachodni.pl

Author

Share